ZIMA

Apoloniusz Kędzierski, Zima, 1914, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

W pierwszy dzień astronomicznej zimy, pragnęlibyśmy by tegoroczna zima była tak piękna i śnieżna jak na obrazie Apoloniusza Kędzierskiego „Zima”. Zimowa pora roku, która szczególnie zaabsorbowała i urzekała artystów modernizmu, stała się ulubionym i częstym tematem w tej epoce. W obszernym kręgu wybitnych twórców znajduje się Apoloniusz Kędzierski, ze swoją budzącą respekt, pełną rozmachu kompozycją, ukazującą wyjątkowo piękny, fragment obficie ośnieżonego lasu. Artysta oddał się w „Zimie” studiowaniu światła i barwy prezentując swój kunszt malarski, a także dużą wrażliwość kolorystyczną. “Zima”, 1914, Apoloniusz Kędzierski (1861-1939), olej na płótnie. Obraz prezentowany jest na wystawie stałej Galeria Malarstwa Polskiego w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.