KARNECIK BALOWY

Karnawał w tym roku nie obfituje w bale i zabawy przez pandemię. Dla przeciwwagi i przypomnienia, że nie zawsze tak było prezentujemy karnecik balowy z „wiecznym” ołówkiem na grafit, datowany około 1850 roku. Damy zapisywały panów, którzy zechcieli je prosić do tańca. Zabawa taneczna wymagała porządku, by partnerzy nie pomylili kolejności.

Eksponat jest częścią zabytkowej kolekcji historycznych strojów oraz akcesoriów damskich /208 obiektów/, zakupionej dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów (Program Rozbudowa zbiorów muzealnych– nabór 1– 2020) oraz z budżetu Województwa Podkarpackiego przez Muzeum Okręgowe w Rzeszowie. Pozyskany cenny zbiór pochodzi z kolekcji Pani Hanny Szudzińskiej.