DOMINO

Domino szóstkowe, Polska, 3 ćw. XIX w., Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

Domino! Czy wiecie, że domino powstało niemal 3500 lat temu? W Europie gra ta zyskała na popularności pod koniec XVIII wieku we Francji. Do Polski trafiło za sprawą licznej grupy emigrantów, którzy po powstaniu listopadowym opuścili kraj, ale nie zerwali z nim całkowicie kontaktu. O grze w domino wspomina wybitny polski etnograf Łukasz Gołębiowski w swoim dziele „Gry i zabawy różnych stanów w kraju całym, lub niektórych tylko prowincyach” wydanym w 1831 roku. W zbiorach Muzeum Okręgowego w Rzeszowie: Domino szóstkowe, Polska, 3 ćw. XIX w., kamienie w postaci dużych i małych płytek z drewna i kości, w drewnianej, rzeźbionej /motywy kwiatowo- floralne/, lakierowanej na czarno kasecie z szufladkami wyłożonymi bordowym pluszem.